روایت ملوان

در تاریخ:

11/02/2014

باشگاه فرهنگی ورزشی ملوان نیروی دریایی بندر انزلی در سال ۱۳۴۸ و فقط در رشته فوتبال، با حمایت ناوبان کریم رستگاری راد (رییس وقت تربیت بدنی نیروی دریایی انزلی) و با مربیگری آقای بهمن صالح نیا که بازیکن تیم ملوان نیز بود، تاسیس گردید.

صالح نیا که معلم ورزش مدارس انزلی بود تیم را با جمعی از شاگردان خود تشکیل داد. ملوان که کار خود را از مسابقات دانش آموزی کشور و مسابقات استانی شروع کرده بود طی مدت کوتاهی پا به عرصه لیگ دسته اول کشور گذاشت و از همان ابتدا با ارائه بازیهای زیبا و کسب نتایج شایسته، توجه همگان را به خود جلب نمود. ملوان از سال ۵۲ به بعد در تمام ادوار لیگ ایران حاضر بود و تنها در سال ۷۵ بود که برای اولین بار در مسابقات لیگ فوتبال سقوط را تجربه کرد. ملوان در سال ۷۸ برای دومین بار سقوط کرد. آنها برای سومین بار در سال ۸۱ به دسته اول سقوط کردند.

با اینحال یک کارنامه مثبت برای همیشه از ملوان در تاریخ فوتبال ایران ثبت شده‌است، ملوان تا سال ۸۰ بهترین تیم شهرستانی تاریخ لیگ ایران بوده ‌است. گرچه بعد از آن سپاهان و فولاد ملوان را به پله سوم سکوی افتخار شهرستانیها بردند اما هنوز ملوان با کسب سه عنوان قهرمانی در جام حذفی کشور و چهار نایب قهرمانی، دو مرتبه حضور در بازیهای آسیایی و کسب عناوین متعدد بهترین شهرستانی در لیگ ایران و در جام تخت جمشید صاحب رکوردی قابل توجه در تاریخ فوتبال کشور است.

مالکیت

باشگاه ملوان در سال 1392 خورشیدی به بخش خصوصی و به یکی از سرمایه داران و مدیران ورزشی ایران به نام سیروس محجوب واگذار گردید که هم اکنون مالک ۷۰ درصد از سهام باشگاه ملوان بندر انزلی است. حوزه فعالیت ایشان تخصص در هتلداری و بانکداری می باشدو حدود 2000 نفر کارمند در سراسر دنیا می باشد. وی تعیین کننده هیات مدیره باشگاه ملوان است و کلیه هزینه‌های این باشگاه ریشه دار را تامین می‌کند.

نیروی دریایی نیز که طی سالهای گذشته فعالیت ملوان، تنها مالک باشگاه ملوان بود در حال حاضر با حفظ ۳۰ درصد سهام کماکان برخی خدماتی را به این باشگاه ورزشی ارائه می‌کند. فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران امیر دریادار حبیب الله سیاری در این خصوص گفت: ۷۰ درصد از سهام باشگاه ملوان بندرانزلی هدیه نیروی دریایی ارتش به مردم انزلی بوده و مسئولان این شهر درباره واگذاری و فروش آن تصمیم گیرنده هستند. وی اعلام کرد: به دلیل این علاقه ۳۰ درصد سهام باشگاه ملوان توسط نیروی دریایی ارتش ج. ا. ا حفظ شده است، تا کماکان کمک‌های نیروی دریایی به این تیم با سابقه و ریشه دار کشورمان ادامه داشته باشد.

سایر فعالیتهای باشگاه

در حال حاضر ملوان علاوه بر تیم فوتبال بزرگسالان دارای تیمهای فوتبال نونهالان مدرسه فوتبال، نوجوانان، جوانان، امید و فوتبال بانوان ملوان و تیمهای قایقرانی، بسکتبال و بوکس و نیز قایقرانی و فوتسال و فوتبال برای بانوان می‌باشد. بطوری که بیش از ۶۰۰ جوان در بندر انزلی زیر پوشش این باشگاه فعالیت می‌کنند.

قدمت فوتبال انزلی

به گفته تاریخ شناسان شهر ساحلی بندر انزلی جزو اولین شهرهایی بوده‌است که به این ورزش روی آورده‌است. قدمت رقابتهای فوتبال در بندر انزلی به قبل از آغاز جنگ جهانی اول باز می‌گردد. تاریخ شروع فوتبال در ایران، به حدود یک قرن پیش باز می‌گردد یعنی زمانیکه یک گروه انگلیسی برای اکتشاف نفت در جنوب ایران عازم کشورمان شد.

پس از حفر اولین چاه نفت در” مسجد سلیمان” به سال ۱۹۰۸، فوتبال به شکل جدی در این شهر دنبال گردید. چندی بعد همین اتفاق در” بوشهر” افتاد. شهروندان انگلیسی در اوقات فراغت با هیجان رودروی تیم‌های محلی کشورمان می‌ایستادند والبته این رقابت‌ها بیشتر حالت تفریحی داشت. فوتبال به تدریج درشهرهای دیگر ایران ازجمله بندرانزلی و بندرعباس در یک زمان حساس و تعیین کننده مطرح شد. قبل از شروع جنگ جهانی اول(۱۹۱۴) فوتبال در مدرسه آلمانی‌ها بازی می‌شد، اما بعد از خاتمه جنگ، کالج آمریکایی‌ها در تهران پیگیراین ورزش شد. همچنین مسابقاتی بین اعضای سفارتخانه‌های اروپایی درایران پایه ریزی و دنبال گردید. گسترش منظم فوتبال درادامه، مرزهای شهرهایی چون آبادان و مشهد را نیز در نوردید و جوانان بیشتری را به سوی این رشته ورزشی جلب کرد.

باشگاه گیو بندر انزلی سومین باشگاه ورزشی در ایران است که در رشته‌هایی نظیر فوتبال، بوکس، والیبال و بسکتبال و… فعالیت خود را از سال ۱۳۱۹ آغاز کرده است. که توسط عزیز وکیل منفرد قهرمان اولین دو ماراتن ایران تاسیس گریده است.

ملوان در فرهنگ عامه

در کمتر شهری از ایران فوتبال اینچنین با زندگی روزمره و کار مردم عجین است. کوچه پس کوچه‌ها، زمین‌های خاکی سواحل خیس و ماسه‌ای دریای کاسپی در شهر ساحلی بندر انزلی مهد پرورش بازیکنان بزرگی به فوتبال کشور بوده‌است. از کاپیتان اسبق تیم ملی مرد اخلاق فوتبال ایران سیروس قایقران، تا غفور جهانی ملقب به شیر گیلان که با گل تاریخی خود برای اولین بار تیم ملی فوتبال ایران را همانند نامش جهانی کرد تا آرژانتین ۱۹۷۸ اولین حضور ایران در بازیهای جام جهانی فوتبال باشد و تا بازیکنان بزرگی که به خاطر تعصب به پیراهن تیم شهرشان هرگز حاضر به پوشیدن پیراهنهای سرخابی نشدند.

در انزلی تعصب به پیراهن هنوز حرف اول را می‌زند. ملوان نماد شهر انزلیست و ضربان قلب انزلی چی‌ها با بازیهای ملوان تنظیم می‌شود. کافیست در بندر انزلی دقایقی قدم بزنید همه جا نام و نشانه‌ای از ملوان و قایقران و فوتبال خواهید یافت. در اسامی مغازه‌ها در دیوار نوشته‌ها و حتی روی دیوارهای قهوه خانه‌ها.

هواداران ملوان

ملوان یکی از پر افتخارترین و محبوب ترین تیم‌های فوتبال ایران محسوب می‌گردد. هواداران پرشور ملوان حتی در بازیهای خارج از خانه نیز تیم محبوبشان را تنها نمی‌گذارند. فوتبال در شهر انزلی ریشه دوانده‌است و هواداران انزلی به خوبی فوتبال را می‌فهمند و به خوبی بازیهای تیم را آنالیز می‌کنند. شور و حال فوتبالی حاکم بر شهر انزلی بر عملکرد بازیکنان ملوان تاثیر زیادی دارد.

زمین تمرین ملوان

تمرینات ملوان بیشتر در زمین شهید نامجو در حسن رود انزلی برگزار می‌گردد.

تاریخچه تیمهای پایه

ملوان بندرانزلی همواره به عنوان یک تیم بازیکن ساز در سطح اول فوتبال کشور نام برده می شود.از سال 1373 که شروع فعاليتهاي اميد,جوانان ونوجوانان ملوان بود این تیم ها عناوین بسیاری را کسب کرده اند که در ادامه به آنها اشاره می شود/

تيم فوتبال نونهالان ملوان

1- از سال 1381 فعاليت خود را آغاز نمود
2- در سال 1382 قهرمان فوتبال استان گيلان
3- در سال 1382 قهرمان منطقه 5 كشور
4- از سال 1382 لغايت 1385 حضور در مسابقات فوتبال كشور
5- در سال 1386 موفق به كسب مقام قهرماني مسابقات فوتبال نونهالان زير گروه كشور گرديد و به ليگ دسته يك نونهالان صعود نمود

تيم فوتبال نوجوانان ملوان

1- از سال 1373 لغايت 1381 شش دوره قهرمان نوجوانان استان گيلان
2- از سال 1381 لغايت 1385 حضور در مسابقات فوتبال كشور و فهرمان منطقه شمال در سال 1382 وكسب مقام چهارم كشور در سال 1384

تيم فوتبال جوانان ملوان

1- از سال 1374 كسب 9 سال قهرماني متوالي استان گيلان
2- ضمن شركت در مسابقات بند 1 در سال 1378 كسب نايب قهرماني فوتبال جوانان كشور
3- در سال 1379 لغايت 1381 كسب مقام سوم قهرماني فوتبال جوانان كشور
4- در سال1382 كسب مقام چهارمي فوتبال جوانان كشور
5- در سال 1383 كسب مقام قهرمان جوانان كشور

تيم فوتبال اميد ملوان

1- از سال 1373 لغايت 1376 سه دوره قهرمان اميدهاي استان گيلان
2- در سال 1378 قهرمان فوتبال اميدهاي كشور
3- در سال 1382 كسب مقام سوم اميد هاي كشور
4- در سالهاي 1384 و 1385 قهرمان فوتبال اميد هاي كشور